Teleradyoloji nedir?

Teleradyoloji, çeşitli sağlık hizmetleri tesislerindeki hastanın radyolojik görüntülerinin, deneyimli, iş yeri dışı radyologlar tarafından gözden geçirilmesi ve raporlanması için elektronik olarak iletildiği bir sistemdir. Elde edilen raporlar daha sonra orijinal tesisata aktarılır, görüntüler hakkında önemli bilgiler sağlar ve daha fazla hasta bakımının gidişatını belirlemeye yardımcı olur. Teleradyoloji: CT's, MR, PET/BT, Ultrason, Röntgen gibi konularda raporlama için idealdir.

Teleradyoloji süreci esasen görüntü gönderme istasyonu, görüntülerin iletimi için kullanılan bir ağ ve klinik ve kalite gereksinimlerini karşılayan bir alıcı görüntü istasyonu içeren üç yönlü bir sistemdir. Yazılım özellikle teleradyologların, doktorların ve tıbbi tesislerin ihtiyaçları için tasarlanmıştır ve süreç boyunca görüntülerin iletilmesinde kullanılır.

Teleradyologlar belirli eğitimlerden geçmiş insanlardan oluşmaktadır. Bu da yalnızca teşhis uzmanlığının ötesinde ek bir eğitim yılı gerektirir. Radyologlar kendilerini geliştirerek daha avantajlı hale getirmek ve sağlık hizmetlerine daha iyi yardımcı olmak için alt uzmanlık eğitimi alacaklardır.

Teleradyoloji konusunda harika olan şey, eğitimli bir radyoloğun belirli görüntüleri okuyabilmesi ve hayat kurtarıcı keşifler yapabilmesidir. Eğitimsiz bir göz, görüntülere bakarsa, bu her zaman böyle olmaz. Kötü huylu bir büyüme gösteren bir ultrason, eğitimsiz bir göze hiçbir şey ifade etmeyebilir. Bununla birlikte, eğitimli bir radyoloğa kansere işaret edebilir.

Teleradyoloji, kişinin ihtiyacı olan tedaviyi alan ya da bir tedavi planı almadan hastaneden ayrılan hasta arasındaki farktır.

Teleradyolojinin Geçmişi

1960'lar ve 1970'ler boyunca, yayın televizyon tekniklerini ve x-ışınları tarafından yakalanan medikal görüntüleri göndermek için kapalı devre tekniklerini geliştirmek için kapsamlı deney ve araştırmalar yapıldı. Genel olarak görüntüler patoloji, dermatoloji ve radyoloji ile ilgilidir. Boston'daki Massachusetts Genel Hastanesi'nden Dr. Kenneth Bird, hastaneye bağlı Logan Havalimanı'na bağlı etkileşimli bir televizyon sistemine sahip olduğunda ve tıbbi bakım hizmeti sunan gezginler için kullanılabildiğinde yeni bir çığır açıldı.

Device

1990'ların sonlarından önce teleradyoloji pratiği çoğunlukla bir tesisin radyoloğu tarafından bir merkezden okuma yapmak için gerekli olduğunda kullanıldı. Bu teleradyoloji formu, zamanın analog telefon hatları üzerinden gerçekleştirildi. Ancak, ticari ve özel hayattaki internetin gelişmesiyle birlikte teleradyoloji de bir şekilde değişmeye başladı.

Bu gelişimin de desteğiyle ve zamanla birçok sağlık kuruluşunda, özellikle de acil servislerdeki travma vakalarında önemli bir araç haline geldi. Uygulama büyüdükçe, daha fazla okuma türü ortaya çıktı ve artık bir standart oluşturuldu.

Yeni hastane, Türkiye ve bölge için önemli bir teleradyoloji merkezi olarak konumlandırılıyor. Yeni sistem sayesinde dünya çapındaki klinisyenler birbirleriyle bağlantı kurabiliyor ve kritik vakalar hakkındaki görüşlerini paylaşabiliyor. Yeni teleradyoloji merkezi, Orta Doğu, Doğu Avrupa, Kafkaslar, Orta Asya ve Afrika’ya sağlık hizmetleri sağlamak için uluslararası bir klinik eğitim merkezi olarak kullanılıyor.

Günümüz teleradyoloji pazarında, müşteriler için birbiriyle rekabet eden yüzlerce şirket ve ayrıca hastalara yönelik okumaları yapmak için yüklenici radyologları bulunmaktadır. Siz hala teleradyoloji hizmetlerine erişemediyseniz, uygulamanızı kökten değiştirebiliriz!

Avantajları nelerdir?

Teleradyoloji, tıbbi değerlendirme ve prosedürler sırasında hem hastalara hem de sağlık tesislerine çeşitli avantajlar sağlayabilir. Toplu raporlama söz konusu olduğunda, birden fazla sayıda radyoloji uzmanı istihdam etmenin kuruluşunuza getireceği ekonomik yük dikkate alındığında uzaktan raporlama yöntemi çok daha avantajlı olmaktadır.

Düşük Maliyetler - Teleradiyologlar, tıbbi bir tesis veya uygulamanın onlara ihtiyaç duyması halinde bir vaka üzerinde çalıştıkları için, hizmetlerinin en yüksek maliyeti, birçok şirket içi radyolog için ihtiyaç duyulan şeyin bir parçasıdır.

Daha Fazla Verimlilik - Eğer doktorlar bir rapor için ikinci bir görüşe ihtiyaç duyarlarsa veya belirli bir alanda bir alt uzmanlığa sahip bir radyolog arıyorlarsa, teleradyoloji servisini kullanmak büyük ölçüde faydalı olabilir ve genel süreci hızlandırabilir.

Daha İyi Erişim - Özellikle kırsal kesimlerdeki birçok küçük uygulama, büyük şehirlerdeki büyük tesislerin sahip olduğu radyologlara erişimi olmadığı için teleradyoloji bu ihtiyacı karşılamak için basit ve verimli bir çözüm sunmaktadır.

İdari ve BT Desteği - Değerli teleradyoloji şirketleri, müşterilerine teleodyolojilerinin ötesinde bir dizi hizmet sunacak ve raporlama sürecinde her şeyin sorunsuz bir şekilde sağlanması için diğer formlar arasında idari ve BT desteği sunacaklardır.

Hızlı Geri Dönüş - Teleradyoloji şirketleri, hızlı dönüş süreleriyle gurur duymaktadırlar, çünkü en kısa zamanda güvenilir raporlar almak için tesislerin ne kadar önemli olduğunu bilirler.

Türkiyedeki kullanılabilirliği ne durumda?

Device

Ülkemizde de özel sektörün işlevinin artması ile birlikte teleradyolojiye gereksinim artmaktadır.

Çünkü : yıllık radyoloji uzmanı artış hızının, yıllık radyolojik tetkik artış hızından oldukça düşük kalmasının yanında, radyolojideki teknolojik gelişimin inanılmaz boyutlara ulaşması da "ileri görüntüleme yöntemleri" konusunda deneyimli radyolog açığını artırmaktadır.

Önceleri acil koşullar için düşünülmekle birlikte, daha sonra finansal açıdan büyük yararlar sağlaması nedeniyle, hastaneler ve görüntüleme merkezleri "teleradyoloji firmaları"ndan gündüz hastaları için de teleradyoloji hizmeti vermelerini talep ettiler.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde radyoloji uzmanı sıkıntısı bulunan kamu hastanelerinin MR ve BT incelemeleri teleradyoloji yolu ile Ankara'da Sağlık bakanlığına bağlı hastanelerde raporlandırılmaktadır.

Bu durumlar,Türkiye'de, uzaktan raporlama hizmetinin bugün itibariyle uygulanabilir olduğunu göstermektedir.

Netcare, Türkiye'de birçok firmanın uzaktan raporlama ihtiyaçlarına yönelik en hızlı, ekonomik ve işlevsel çözümü sunarak sektör firmalarından geniş kabul görmüştür. Uzaktan rapor yazan radyologların her türlü konforu düşünülerek optimize edilen çözümümüz size zaman kazandırırken hastane tarafında oluşabilecek karışıklık olasılıklarını ortadan kaldırmaktadır.

Ek olarak, müşterilerimizin mümkün olan en iyi teleradyoloji deneyimini almasını sağlamak için destek hizmetleri sunmaktayız. Müşterilerimize yönetimsel destek, bilişim desteği, müşteri desteği ve Pacs sistem desteği sağlamaktayız.